TER Enterprises
Login:
Hasło:
Miałeś wypadek drogowy? - Pomożemy ...

Odszkodowania wojenne dla obywateli Ukrainy

25 maja 2022

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu trafił pierwszy w Polsce pozew, skierowany w imieniu obywatelek Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej.

 

4 ofiary wypadku samochodowego – jakie prawa mają bliscy?

20 maja 2022

Cztery ofiary śmiertelne – to tragiczny bilans wypadku drogowego, do którego doszło 16 maja 2022 roku. Na jakie wsparcie mogą liczyć bliscy ofiar?

 

Odszkodowanie za wypadek i śmierć w kopalni

28 kwietnia 2022

Osoby poszkodowane oraz rodziny górników, którzy zginęli w katastrofie, mogą ubiegać się o odszkodowanie od spółki prowadzącej kopalnie oraz jej ubezpieczyciela

 

Utrata zarobków i innych korzyści

Jeżeli w okresie leczenia poszkodowany utracił dochody (w całości bądź w części), które miałby, gdyby nie uległ wypadkowi, to przysługuje mu roszczenie o ich wyrównanie. Wyliczenie utraconych dochodów jest proste, jeśli poszkodowany był zatrudniony w ramach umowy o pracę. Gdy natomiast w okresie leczenia pobierał zasiłek chorobowy z ZUS-u, wówczas utracone dochody stanowią różnicę między zarobkami netto a otrzymanym zasiłkiem chorobowym.

 

Gdy poszkodowany przed wypadkiem prowadził działalność gospodarczą przyjmuje się, że przysługuje mu roszczenie o zwrot utraconych dochodów, wyliczonych na podstawie wypłacanych przez niego zaliczek na poczet podatku dochodowego.

 

W przypadku opłacania podatku w formie ryczałtu wysokość zarobków, stanowiących podstawę wyliczenia utraconych dochodów, ustala się na podstawie deklaracji podatkowych PIT bądź informacji z urzędu skarbowego.

 

Może być również taka sytuacja, że utracone zarobki przyznaje się zawsze po uwzględnieniu zaliczki na podatek, a więc netto.